• Kráľovstvo Slovanov

Kráľovstvo Slovanov

Mauro Orbini
  • 20.75€

Pôvodné dielo vyšlo po prvýkrát v roku 1601, dnes už máme slovenský preklad diela. Kniha má veľký význam pre dejiny Slovanov a z čerpajú z nej mn ...


DORUČENIE do 1 týždňa.


Pôvodné dielo vyšlo po prvýkrát v roku 1601, dnes už máme slovenský preklad diela. Kniha má veľký význam pre dejiny Slovanov a z čerpajú z nej mnohí autori po celom svete.
Ak budete hľadať informácie o subjekte Samo a jeho ríša dostanete sa viac-menej k rovnakým výsledkom. Samo ako osoba a kniežatstvo, ktoré riadil sa nepodarilo úplne vymazať z dejín. Nuž použila sa ďalšia úspešná praktika – „poopravili“ sa údaje a Sama aspoň vymenili za cudzinca. Je to rovnaká šablóna – ak už musíme Slovanom uznať nejakú národnú identitu tak ich aspoň prehlásime za „nesvojprávnych“, t.j. ak niečo niekedy nejaký slovanský národ dosiahol, tak jedine pod vládou cudzincov. A je to. Ibaže cudzia, ale čo je horšie, Slovanom nepriateľská ideológia.
Orbini však uvádza, že Samo bol jeden z nás, žiaden franský kupec. R. 617 sa situácia na našom území vyvinula tak, že prítomnosť avarských, hoci slovanských vojsk bola neželateľná a už ju naši Predkovia neboli ochotní znášať. Tu sa dostávame na str. 26 a k prvej informácii o Samovi. Ako uvádza Orbini, Slovania povstali a premohli Avarov.
V knihe sa píše: „V tom čase si vybrali jedného zo svojich, Sama, za náčelníka a kráľa za preukázanú chrabrosť v boji. V tomto postavení vydržal 36 rokov a vyznačoval sa preveľkým umom, mocou a chrabrosťou, ktorými vyhral všetky vojny, vrátane tých proti Avarom“.