• pletené zápästky

pletené zápästky

tradičné slovѢnské, vzor Gemerská Poloma
  • 88.80€

- cena za pár

- materiál - kvalitná akrylová pletiaca pr ...


DORUČENIE DO 2 MESIACOV


- cena za pár

- materiál - kvalitná akrylová pletiaca priadza

- tkané na drevenom klátiku

- vzor pochádza z dedín Šumiac a Telgárt (Horehronie)

- treba, aby ste si odmerali obvod ruky tesne na zápästí a potom asi 13cm od zápästia, namerané hodnoty prosím napíšte do poznámky pri objednávke


Zápästky - doplnok mužského a ženského odevu. Mali podobu širokej uzavretej manžety. Slúžili na ochranu a hriatie zápästia, stiahnutie širokého rukáva mužskej košele pri práci, prípadne ako ozdoba sviatočného odevu. Zhotovovali si ich ženy alebo i muži sami šitím z domáceho súkna, pletením na 4 ihliciach, tkaním na drevenej forme z doma spradenej ovčej vlny alebo novšie aj háčkovaním. Okrem domácej ovčej vlny sa na ich výrobu používala aj kupovaná farebná vlna. Kombinovaním farieb vznikali na zápästkoch pásové vzory. Pletené a háčkované zápästky sa začiatkom 20. storočia kupovali aj na jarmokoch.


Akryl - používa sa ako náhrada vlnených výrobkov alebo sa s vlnou často miesi. Je pružný a mäkký. Má textúru ako vlna, ľahko nesplstnatie, jednoducho sa perie, odoláva škvrnám a nechutí moliam. Tak ako vlnu, aj akryl nájdete v rôznej kvalite. Niektoré priadze vyzerajú umelo, ešte len otvárate dvere galantérie, iné takmer nerozoznáte od vlny. Prať akryl treba opatrne. V mokrom stave, podobne ako vlna, je náchylnejší na poškodenie – takže nežmýkať a sušiť skôr horizontálne. Pri praní v príliš teplej vode sa môže zraziť.


- do budúcnosti pripravujeme výrobu zápästkov z pravej vlny